Domy jednorodzinne- inwestycja dla każdego typu budownictwa

fotowoltaika

Odnawialne źródła energii to świetny sposób zarówno na oszczędności w Twoim budżecie, jak i wykazanie troski o środowisko. Dobrze zamontowana instalacja fotowoltaiczna gwarantuje stały dopływ praktycznie darmowego prądu, który może posłużyć zarówno do pomocniczego zasilania gospodarstwa domowego, jak i systemu, który będzie głównym źródłem energii. Jeśli interesuje Cię fotowoltaika dla domu w Wolsztynie, Międzychodzie oraz okolicach, koniecznie poznaj ofertę Inteidom – dobierzemy najlepsze rozwiązanie dla Ciebie.

Ile energii zużywa dom

dach_panele

Najważniejszym aspektem przy doborze mocy instalacji fotowoltaicznej jest określenie ile prądu zużywamy w domu ciągu roku. Od tego parametru będzie zależeć wielkość instalacji fotowoltaicznej oraz bezpośredni okres zwrotu inwestycji. Im większa instalacja, tym szybciej się „zwraca”. W tym celu należy posłużyć się rachunkami za prąd. Najlepiej podsumowującymi cały ubiegły rok lub ostatnie miesiące. Na ich podstawie jesteśmy w stanie dobrać przybliżoną moc instalacji, tak by nie była ona ani za mała, ani przewymiarowana. Na tym etapie należy wziąć też pod uwagę możliwy wzrost zapotrzebowania, czyli to, czy mamy zamiar w najbliższym czasie np. zmienić sposób ogrzewania na elektryczne (np. zamontować pompę ciepła) lub dokupić energochłonne urządzenia (zmywarkę, większą lodówkę, klimatyzator). Każdy taki czynnik, który weźmiemy pod uwagę pomoże nam lepiej zaplanować instalację fotowoltaiczną.

Dlaczego warto zainwestować w panele fotowoltaiczne ?

fotowoltaika

Za decyzją o zamontowaniu OZE przemawiają przede wszystkim względy finansowe – panele pobierające energię słoneczną znacznie zmniejszają nasze wydatki na prąd. Domowa fotowoltaika składająca się z dużej ilości paneli może pozwolić również na osiąganie dochodów pasywnych. W wypadku instalacji z przyłączem do publicznej sieci energetycznej (on-grid) możemy również sprzedawać nadwyżki energii elektrycznej zgodnie z obowiązującymi regulacjami prawnymi. Domowe instalacje fotowoltaiczne to rozwiązanie, za którym przemawia również wiele względów ekologicznych. Współczesne technologie służące do produkcji paneli znacznie redukują ślad węglowy, jaki pozostawia ten proces. Sam sposób wytwarzania energii jest przyjazny środowisku i pozwala uniknąć emisji szkodliwych dla środowiska gazów z gospodarstwa domowego. Trwałość samych paneli fotowoltaicznych ocenia się nawet na 30 lat bezawaryjnej pracy, a po ich zużyciu znaczna większość komponentów może trafić do recyklingu.

Dobór mocy falownika a lokalizacja domu i wielkość dachu

dach_panele

Przed przystąpieniem do prac montażowych konieczne jest określenie możliwości instalacyjnych, w tym powierzchni dachu/gruntu, ekspozycji powierzchni względem słońca, kąta nachylenia połaci dachowej oraz możliwości występowania zacienień. Ważna jest także ocena więźby dachowej i pokrycia. Jeśli warunki nie są sprzyjające np. dach na wschód i zachód, możliwe, że trzeba będzie dobrać większą moc instalacji, tak by ta pokryła całkowite zapotrzebowanie gospodarstwa na energię elektryczną. Bez względu na to, czy Twój dom ma 90 ,czy też 250 metrów kwadratowych. Czy mieszkają nim dwie osoby, pięć, a może siedem. Kluczowe znaczenie ma tutaj jedynie kwestia dopasowania konkretnej instalacji do odpowiedniego klienta i jego potrzeb. To, co na pewno stanowi kluczowy element, to profesjonalna firma, która taką fotowoltaiką się zajmuje. To właśnie my dopasujemy ofertę pod klienta. Robimy wszystko by zamontowane panele fotowoltaiczne spełniały swoje zadania i generowały odpowiednią ilość prądu. To stanowi tak naprawdę element nadrzędny. Panele montuje się na dachu lub w ogrodzie, w zależności od możliwości instalacji.

Fotowoltaika a straż pożarna

dach

Od 19 września 2019 r. każdy zakup instalacji fotowoltaicznej o mocy powyżej 6,5 kW oznacza konieczność:

  • uzgodnienia projektu technicznego instalacji z rzeczoznawcą do spraw zabezpieczeń przeciwpożarowych,
  • zgłoszenia instalacji do powiatowej lub miejskiej komendy Państwowej Straży Pożarnej.