MAGAZYNOWANIE ENERGII

fotowoltaika

Magazynowanie energii to nowy trend, który bardzo dynamicznie się rozwija, również w Polsce. Jest to nowy sposób na wykorzystanie nadwyżek energii z paneli słonecznych. W Polsce sprzedaż magazynów energii jest mało powszechny, może się to zmienić, w momencie ogłoszenia III naboru z programu „Mój Prąd”. Dofinansowania oferowane do systemów magazynowania energii może przyciągnąć wielu inwestorów.
Posiadając instalację z magazynem nadwyżki energii, energia nie jest wysyłana do sieci, lecz przechowywana w magazynie i wykorzystywana w momencie, gdy energii słonecznej nie będzie wystarczająco, aby potrzeby odbiorników w zasilanym obiekcie były zaspokojone. Drugim, równie ważnym zastosowaniem magazynu energii jest stabilizacja pracy sieci elektroenergetycznej. To zastosowanie powszechne jest w obszarach wielskich, gdy jakość sieci elektroenergetycznej pozostawia wiele do życzenia.

KONCEPCJA HUAWEI

dach_panele

Powstają nowe serie falowników L1 oraz M0 i M1 wprowadzone przez Huawei. W ich projekcie zastosowane będzie ładowanie akumulatorów.
Firma Huawei założyła, iż będzie to magazyn jego autorstwa. W ten sposób powstał produkt o nazwie Luna2000, jest to modularny magazyn energii. Składa się z konwertera DC/DC oraz z modułów magazynu energii. Ten moduł posiada 5kWh. Maksymalnie każdy falownik serii L1/M0/M1 jest w stanie obsłużyć 30kWh.
Wszystkie elementy magazynu są przystosowane do pracy na zewnątrz budynku, ich zakres temperatur to -10°C do +55°C . Wymagana pojemność magazynu będzie zależeć od mocy instalacji oraz dziennego zapotrzebowania na energię.
Ogniwa jakie są wykorzystywane w magazynie Huawei to LiFePO4, są najbardziej bezpiecznymi ogniwami na rynku.
Napięcie nominalne dla urzadzenia Luna2000 to 3600V, dla falowników jednofazowych przy czym zakres napięć pracy wynosi w tym przypadku 350-560V, oraz 600V dla falowników trójfazowych i dla tych falowników zakres napięć wynosi 600-980V.
Są to napięcia stałe, przy tak wysokim napięciu praca magazynu gwarantuje niskie straty związane z przesyłaniem energii do falownika oraz bardzo małe straty związane z przetwarzaniem energii prądu stałego na energię prądu przemiennego w samym falowniku.