Wszystko o automatyzacji inteligentnego domu i inteligentnego budynku KNX

KNX to technologia, która steruje automatyzacją integralnych funkcji dowolnego budynku mieszkalnego, komercyjnego lub przemysłowego, takich jak, ogrzewanie, systemy oświetleniowe, multimedia, bezpieczeństwo, zarządzanie energią i inne.

Co to jest KNX?

Aby przesłać dane sterujące do wszystkich komponentów zarządzania budynkiem (lub urządzeń / funkcji inteligentnego domu), wymagany jest system, który pozwala uniknąć problemu posiadania izolowanych urządzeń mówiących „różnymi językami”.

Urządzenia KNX mogą zarządzać oświetleniem, żaluzjami i roletami, ogrzewaniem, systemami bezpieczeństwa, zarządzaniem energią, audio-wideo, sprzętem AGD, wyświetlaczami, pilotem itp.

W przeciwieństwie do zastrzeżonych protokołów (obsługiwanych tylko przez producenta), KNX jest otwartym światowym standardem, w którym ponad 300 różnych producentów wytwarza produkty, które współpracują ze sobą i bezproblemowo ze sobą współpracują.

KNX działa poprzez zapewnienie, że wszystkie komponenty, urządzenia, cechy i funkcje dowolnego budynku (lub przestrzeni zewnętrznej) komunikują się natychmiast i zdalnie jednym wspólnym językiem.

Jak działa KNX?

Linia magistrali KNX jest głównym centralnym układem nerwowym wszystkich automatów. Jest to zielony kabel, który jest instalowany jako dodatek do konwencjonalnej sieci zasilającej podczas nowego budowania lub renowacji.

Wszystkie różne elementy technologii budynku są następnie połączone ze sobą za pośrednictwem głównej linii magistrali KNX zgodnie ze standardem KNX dla automatyki budynkowej.

System kablowy jest wtedy zarządzany przez takie elementy jak czujniki, detektory, parametry, itp. – którymi użytkownicy końcowi mogą wygodnie sterować za pomocą laptopa, smartfona lub tabletu.

Jakie cechy budynku / funkcje / urządzenia / urządzenia mogą sterować i zarządzać KNX?

W całym domu rozwiązania KNX ułatwiają życie dzięki niezawodnym, inteligentnym i przyjaznym dla użytkownika automatyzacjom, które sterują funkcjami takimi jak oświetlenie, rolety,ogrzewanie, systemy bezpieczeństwa, multimedia, inteligentne urządzenia i zarządzają nimi.

W budynku komercyjnym KNX pomaga zoptymalizować wydajność operacyjną budynku, umożliwiając inteligentną automatyzację integralnych funkcji budynku, takich jak oświetlenie, żaluzje, ogrzewanie, systemy bezpieczeństwa, zarządzanie energią i inne.

Każdy produkt oznaczony oficjalnym znakiem towarowym KNX jest oparty na testach zgodności przeprowadzonych przez zewnętrzne laboratoria akredytowane przez KNX.

Na etapie testowania produktów kompatybilnych z KNX urządzenie jest sprawdzane, czy jest w stanie obsługiwać protokół KNX, a użyteczne dane są kodowane zgodnie z ogólnoświatowymi znormalizowanymi typami danych KNX.

W jaki sposób KNX jest energooszczędny i jak obniży koszty energii?

Systemy KNX dla inteligentnych domów i budynków komercyjnych oferują nie tylko lepszą kontrolę i większą wygodę – KNX jednocześnie znacząco zmniejsza koszty energii poprzez ciągłe monitorowanie i dostosowywanie ustawień operacyjnych dla dowolnego urządzenia podłączonego do magistrali KNX.

Systemy KNX zapewniają efektywne zarządzanie energią poprzez monitorowanie zapotrzebowania szczytowego, wykrywanie prądu, monitorowanie sieci, zmniejszanie obciążenia, inteligentne pomiary, zliczanie impulsów energii, rejestrowanie danych i wizualizację.

W jakim typie budynków można zainstalować system KNX?

Infrastruktura KNX i systemy inteligentnego budynku KNX mogą być stosowane w prawie każdym budynku lub na zewnątrz – od małego domu po duże centrum handlowe lub kompleks przemysłowy.

  • Domy prywatne
  • Mieszkania (mieszkania, domy spokojnej starości, kamienice itp.)
  • Biura
  • Place
  • Szkoły
  • Kasyna
  • Szpitale
  • Centra handlowe
  • Budynki publiczne i przestrzenie zewnętrzne
  • Zakłady przemysłowe i fabryki