Odzyskiwanie zasobów z modułów fotowoltaicznych pod koniec ich cyklu życia będzie coraz bardziej koncentrować się na odpowiedzialnym zużyciu surowców i energooszczędnym wykorzystaniu surowców odnawialnych.

Fraunhofer CSP opracowuje nowe procedury uszlachetniania i ponownego wykorzystania złomu waflowego, ogniw i modułów w celu wprowadzenia krzemu fotowoltaicznego z powrotem do łańcucha wartości. 

Dostępne piece do topienia wysokotemperaturowego, ogrzewania indukcyjnego umożliwiają poddanie materiału szybkim cyklom nagrzewania i schładzania. Opracowywane są mokre procesy chemiczne mające na celu wytrawianie powłok powierzchniowych i rozpuszczanie zanieczyszczeń metalicznych. Nowe metody są badane pod kątem etapów udoskonalania opartych na segregacji.

Ponadto opracowywanymi technikami usuwania zanieczyszczeń są: wykorzystanie procesów getterowych, zastosowanie indukcyjnego topienia próżniowego oraz obróbka ciekłego krzemu za pomocą bąbelkowania gazu i aktywnego mieszania.

Nowoczesny sprzęt do analizy śladowej daje bezpośrednią informację zwrotną w odniesieniu do wydajności procesu rafinacji i kwantyfikacji oczyszczania materiału. Oczyszczony krzem może być następnie krystalizowany w najnowocześniejszym sprzęcie posiadanym przez Fraunhofer CSP do krystalizacji przemysłowej, takim jak wyciągi Czochralskiego lub kierunkowy piec do krzepnięcia.

Koniec cyklu życia modułów fotowoltaicznych: przetwarzanie starych modułów i recykling cennych substancji w cyklu materiałowym.

W ramach projektu prowadzonego przez Fraunhofer CSP ma zostać przetworzona jedna tona krzemu, a 20 kg odzyskanego srebra i szkła wróci do szklanego basenu.

Oprócz czystego oddzielenia cennych materiałów i przetwarzania pyłów zawierających metale, nacisk zostanie położony na recykling metali i krzemu jako surowców wtórnych do produkcji fotowoltaiki, zamiast ponownego wykorzystywania ich tylko termicznie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *