Systemy domów inteligentnych KNX – na czym to polega?

Zaawansowane technologie na dobre już wpisały się w nasze codzienne życie, a ich ogólna użyteczność sprawia, że w wielu przypadkach trudno jest wyobrazić sobie funkcjonowanie bez nowoczesnego systemu skonfigurowanego pod nasze potrzeby.

Nie dziwi więc fakt, że jednym z wielu obszarów, w których programowalność i automatyzacja świetnie się sprawdziły jest budownictwo – domy inteligentne są obecnie rozwiązaniem cenionym za wygodę oraz bezpieczeństwo użytkowania. Co więcej, ich specyfika pozwala na osiągnięcie realnych korzyści w postaci chociażby oszczędniejszego gospodarowania energią elektryczną, co w dłuższej perspektywie po prostu się opłaca.

KNX – komunikacja międzymodułowa w domach inteligentnych

Zasadniczo, system KNX to język komunikacji, którym posługują się poszczególne moduły nowoczesnej infrastruktury elektrycznej, co pozwala na zdalne kontrolowanie urządzeń takich, jak sterowniki, czujniki, zasilacze czy termostaty. Jest otwartym standardem, który uzyskał wsparcie firm produkujących urządzenia elektrotechniczne i w rezultacie – umożliwia efektywną automatyzację obiektów oraz sprawne zarządzanie budynkami. Warto też zwrócić uwagę na fakt, że dzięki stworzeniu technologii KNX na bazie konwencji rozproszonej, charakteryzuje się ona wysoką niezawodnością. Brak jednostki centralnej w KNX pozwala bowiem na prawidłowe i stabilne działanie systemu nawet w sytuacji, kiedy jeden z modułów ulega awarii.

Korzyści z zastosowania systemu KNX w domach inteligentnych

Wśród najczęściej wymienianych atutów korzystania z tej technologii w domu inteligentnym jest oczywiście wspomniana wcześniej możliwość jeszcze lepszego kontrolowania zużycia energii elektrycznej. To również poprawa bezpieczeństwa, na przykład poprzez zintegrowanie z alarmem czy zaprogramowanie symulacji obecności domowników podczas dłuższego wyjazdu. Nie można też pominąć kwestii wygody – automatycznie zasuwające się rolety, podgrzewanie luster, temperatura pomieszczeń dopasowywana do panujących warunków czy efektywne zarządzanie oświetleniem budynku, to tylko jedne z wielu zalet tego rozwiązania.